Módszereim- Kognitív eszközök a fejlesztésben
A mindennapi életben nem egyszerűen a velünk történő eseményekre reagálunk, hanem arra, hogy milyen jelentést adunk egy-egy történésnek. Tudattalanul reagálunk egy-egy helyzetre, nem úgy értelmezzük a mondatokat, ahogy az valójában hangzott, hanem félre is értelmezhetjük őket.
Ez a téves félreértelmezés negatívan befolyásolhatja az érzéseinket, hangulatunkat is.
Az általunk tudattalanul, automatikusan létrehozott jelentések határozzák meg, azt, hogy hogyan fogunk érezni és viselkedni egy adott helyzetben.
A kognitív terápia szerint a pszichés zavarok hátterében torzított információfeldolgozás, hibás jelentésadás áll, mely az adott helyzetben nem megfelelő érzelmi, viselkedéses és testi reakciókhoz vezet.
A fejlesztés során a kliens megtanulja felismerni és megváltoztatni a torzított gondolkodási folyamatait. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, először meg kell tanítani a negatív automatikus gondolatok azonosítására. Ezek a gondolatok bizonyos szituációkban jelennek meg, annak függvényében, hogy a szituációt hogyan értelmezi, és negatívan hatnak érzelmeire.
A személyiségfejlesztés célja ilyenkor az, hogy segítsük a klienseket, hogy ezeket a negatív automatikus, berögzött gondolatokat, és azok gyökereit azonosítani és aztán később módosítani tudják a kliensek. Ha ezt sikerül megtenni, akkor a személyiségfejlesztés során a kliens ki tud alakítani egy olyan nézőpontot, látásmódot, hogy később ezeket a szituációkat már más módon tudja értelmezni, ezáltal az automatikus reakcióin is változtatni tud.