Magyarországon sokféle segítő szakma létezik, ember legyen a talpán, aki ezek között eligazodik és tudja, hogy milyen szakembert érdemes keresnie.
A sort én most a személyiségfejlesztő szakemberekkel kezdem, mivel én is személyiségfejlesztőként dolgozom. A lista egy felsorolás, nem pedig szakirányíú végzettség szerinti sorrend.
Személyiségfejlesztő:
A személyiségfejlesztő állami szakképesítéssel rendelkező szakember. Az alapképzés rendkívül gyakorlatorientált, minden módszer saját élményben is megtapasztalásra kerül. Egyéni és csoportos módszereket tanulnak a személyiségfejlesztők az L.Stipkovits Erika által alapított Személyiségfejlesztő Akadémián.
Az alapképzés (3 év) elvégzése után különböző továbbképzéseken lehet bővíteni a szaktudásunkat.
A személyiségfejlesztő többféle módszerrel dolgozik, fejleszti a hozzá forduló kliensek önbizalmát, az önreflexiót, segíti az érzelmeik jobb és mélyebb megélését, az érzelmeik kontrollálását, a személyiség érését. Segtíheti a hozzá forduló klienseket az életvezetési problémáikban, kríziseiben, kérdéseivel rálátást és jobb megértést nyújthat a munkahelyi és magánéleti kapcsolatok alakulásában, segítheti a stressz csökkentését
A személyiségfejlesztő szakemberek folyamatos szakmai szupervízió mellett végzik a munkájukat, tisztában vannak a kompetencia határaikkal és ha úgy ítélik meg, akkor a súlyosabb eseteket specializálódott szakemberehez irányítják tovább.
Pszichológus:
A pszichológus végzettség megszerzéséhez Magyarországon 5 év egyetemi tanulmány szükséges. Az első 3 év elvégzése után (BA) viselkedéselemző végzettséget szerez a szakember, utána még 2 év egyetemi tanulmány után pszichológus végzettséget kap a hallgató.
A pszichológus diploma megszerzése után további tanulmányok folytatása után szerezhető meg a szakpszichológus végzettség, mint pl:
- klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus
- gyermek és ifjúsági klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus
- neuropszichológiai szakpszichológus
- alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus
- tanácsadó szakpszichológus
- pedagógiai szakpszichológus
- szexuálpszichológiai szakpszichológus
- sportpszichológiai szakpszichológus
Pszichoterapeuta:
Pszichoterapeuta végzettség a szakpszichológus végzettség megszerzése után szerezhető. Ez további egyetemi tanulmányokat, önismeretet, klinikai gyakorlatot jelent.
A pszichoterapeuták foglalkozhatnak a személyiségzavarok, pszichiátriai kórképek terápiájával.
Pszichiáter:
A pszichiáterek Magyarországon orvosok. Az orvosi egyetem elvégzése után még pszichiátriai tanulmányokat folytatnak. Fontos, hogy gyógyszert csak ők írhatnak fel, nekik van erre jogkörük.
Fontos kihangsúlyozni, hogy egy súlyaosabb esetben mennyire fontos a szakemberek együttműködése. Vannak ugyanis olyan esetek, amikor szükséges a gyógyszerek felírása (és páciens általi beszedése), mert ez szükséges ahhoz, hogy adott esetben a kliens jobban legyen, Önmagában azonban a gyógyszer nem biztos, hogy elegendő, mert a háttér kiváltó okok nincsenek kezelve. Ehhez viszont elengedhetetlen a pszichoterapeuta munkája, aki a családi rendszerekkel dolgozik, mi juttatta ebbe a helyzetbe a klienst.
Mediátor:
A mediátorok semleges, pártatlan külső szakemberek, akik a vitás helyzetekben, konfliktusokban segítenek. Néha ugyanis annyira hatalmasra nő két ember között a konfliktus, hogy már nem tudnak nyugodtan, higgadtan beszélni egymással. Ilyenkor szükséges lehet egy pártatlan szakember bevonása. A mediátor végzettség egyetemeken vagy államilag engedélyezett hivatalos képzőhelyeken szerezhető meg.
Mentálhigiénés szakember:
A képzés megszerzésének a feltétele az egyetemi szintű pedagógus, szociálpedagógus vagy szociális munkás diploma.