Bán-Horváth Ildikó

érzelmi intelligencia fejlesztő, személyiségfejlesztő

Módszereim- Személyiségfejlesztés az üres szék technikával

Frederick Pearls népszerűsítette ezt a módszert a Gestalt Therapy című munkájában. Az üres szék technikát Bauer írta le 1979-ben. 

Amikor az üres szék technikát alkalmazzuk, akkor a fejlesztői térbe beteszünk még egy plussz széket. Ebbe a plussz székbe beleképzeljük azt az illetőt, akivel a kliensnek gondja van. A személyiségfejlesztő megkéri a klienst, hogy mondja el röviden annak a személynek a problémáját, akivel problémája van. Majd üljön át a másik székbe, hallgassa meg mit mondott a kliens és reagáljon rá. Tulajdonképpen ilyenkor mintha a kliens „eljátszaná” mindkét szerepet, mintha a másik egyén is ott ülne a fejlesztő szobában. Amikor elmondta ennek a személynek a problémát, akkor a személyiségfejlesztő megkéri a klienst, hogy üljön át a másik székbe, majd beszéljen helyette.

A módszer mélyre tud vinni, általában megjelennek az anya-apa kapcsolatok is a módszer használata közben. 

Pearls hitt abban, hogy a kliens a saját maga legjobb szakértője, ő tudja a legjobban, hogy neki mi a jó és meg tudja látni a megoldást magában. Bármilyen kívülről jövő beavatkozás elveszi az erejét attól, hogy megoldja a problémáját.

Az üres szék technika alkalmazása során is magától értetődő az odafigyelő, elkötlezetett és igazodás a személyiségfejlesztő részéről.  

A személyiségfejlesztő ott van, segíti a klienst a kérdéseivel, mondataival, visszatükrözéseivel. 

Üres szék